NowośćOferta na wsparcie realizacji programu ChUKSprawdź, jak możemy Ci pomóc!
Newsy Opieka koordynowana Sprzęt

Analizatory dla POZ (UACR)

  • 25 stycznia 2024
  • czas czytania 3 min
Analizatory dla POZ (UACR)

Aby zobaczyć pełną treść tego postu, proszę zaloguj się.

Logowanie i rejestracja są bezpłatne.

Jeśli nie masz jeszcze konta, możesz się zarejestrować tutaj.

Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej kontynuuje działania mające na celu zwiększenie świadomości na temat przewlekłej choroby nerek oraz ułatwienia jej rozpoznawania. W nowym projekcie PTMR będzie rozdawać aparaty do automatycznej analizy obecności albumin w moczu. Jest to badanie w ramach budżetu opieki koordynowanej stosowane właśnie w rozpoznawaniu i monitorowaniu przewlekłej choroby nerek.

Nabór ruszył z końcem stycznia

Jak podaje PTMR, w celu szybkiego, dostępnego na miejscu (tj. w placówce POZ) oznaczenia UACR możliwe do wykorzystania są testy paskowe. Aby ograniczyć ryzyko błędów odczytu i w ocenie wyniku badanie może być przeprowadzony przy użyciu analizatorów automatycznych.

Dzięki wprowadzeniu opieki koordynowanej badanie UACR jest dostępne dla pacjentów objętych ścieżkami: kardiologiczną, diabetologiczną i nefrologiczną.

Więcej informacji o projekcie i naborze, w tym formularz zgłoszeniowy pod linkiem:

O badaniu UACR

UACR to czuły wskaźnik nieprawidłowej funkcji nerek wykorzystywany w diagnostyce PChN, ocenie progresji choroby oraz ocenie jej ciężkości. Jest on pomocny w toku zarówno diagnozowania jak i monitorowania przewlekłej choroby nerek, ale także schorzeń które mogą do niej prowadzić. Przykładem może być cukrzyca, gdzie badanie może zdradzić obecność albuminy (białka) w moczu już na wczesnym etapie uszkodzenia nerki – co umożliwia aktywne włączanie prewencji i leczenia postępującego uszkodzenia nerek.

Badanie może być zlecane, wykonywane i finansowane w ramach NFZ w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej posiadających umowy na realizację ścieżek (minimum jednej) opieki koordynowanej: diabetologicznej, kardiologicznej i/lub nefrologicznej.

Badanie z użyciem analizatora z powodzeniem można wykonać w trakcie porady edukacyjnej prowadzonej np. przez pielęgniarkę POZ.

Aparat, który będzie przekazywany przez PTMR jest urządzeniem europejskiego producenta, posiada stosowne certyfikaty. Cena paska do oznaczenia UACR wynosi około 3 zł. Urządzenie podaje wynik półilościowy w przedziałach zgodnych z wymogami KDIGO (międzynarodowa organizacja zajmująca się zdrowiem nerek) w zakresie rozpoznawania przewlekłej choroby nerek (a więc możliwe jest na tej podstawie podejmowanie decyzji medycznych). Samo badanie trwa około 1 minuty. Wynik może być drukowany lub wysyłany do EDM, stanowiąc część dokumentacji medycznej.

Jednocześnie wycena badania z Zarządzenia Prezesa NFZ 156/2023/DSOZ (budżet opieki koordynowanej, pozycja 7.3) wynosi 33 zł.

O autorze

Redaktor naczelny

Aleksander Biesiada, lekarz specjalista medycyny rodzinnej, absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Pełnomocnik Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej ds. Innowacji i Rozwoju, członek Zespołu ds. wdrożenia opieki koordynowanej Ministra Zdrowia, prezes Wydawnictwa Interaktywnego Medutools - firmy z pogranicza nowych technologii informatycznych, edukacji i medycyny. Przewodniczący sekcji opieki wspierającej i leczenia bólu Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Autor publikacji naukowych, rozdziałów podręczników medycznych oraz wystąpień konferencyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień mHealht, eHealth, opieki paliatywnej i podstawowej opieki zdrowotnej. Autor dwóch blogów tematycznych dla pacjentów i ich rodzin (lekarzrodzinny.blog i mistrzpolikarp.pl). W okresie od 2012 roku doradza w licznych projektach informatycznych w medycynie, zwłaszcza na etapie seed i pre-seed, w tym finansowanych ze środków UE lub na etapie pozyskiwania funduszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *