Analizatory dla POZ (UACR)
Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej kontynuuje działania mające na celu zwiększenie świadomości na temat przewlekłej choroby nerek oraz ułatwienia jej rozpoznawania. W nowym projekcie PTMR będzie rozdawać aparaty do automatycznej analizy obecności albumin w moczu. Jest to badanie w ramach budżetu opieki koordynowanej stosowane właśnie w rozpoznawaniu i monitorowaniu przewlekłej choroby nerek.
Nabór ruszył z końcem stycznia
Jak podaje PTMR, w celu szybkiego, dostępnego na miejscu (tj. w placówce POZ) oznaczenia UACR możliwe do wykorzystania są testy paskowe. Aby ograniczyć ryzyko błędów odczytu i w ocenie wyniku badanie może być przeprowadzony przy użyciu analizatorów automatycznych.
Dzięki wprowadzeniu opieki koordynowanej badanie UACR jest dostępne dla pacjentów objętych ścieżkami: kardiologiczną, diabetologiczną i nefrologiczną.
Więcej informacji o projekcie i naborze, w tym formularz zgłoszeniowy pod linkiem:
O badaniu UACR
UACR to czuły wskaźnik nieprawidłowej funkcji nerek wykorzystywany w diagnostyce PChN, ocenie progresji choroby oraz ocenie jej ciężkości. Jest on pomocny w toku zarówno diagnozowania jak i monitorowania przewlekłej choroby nerek, ale także schorzeń które mogą do niej prowadzić. Przykładem może być cukrzyca, gdzie badanie może zdradzić obecność albuminy (białka) w moczu już na wczesnym etapie uszkodzenia nerki – co umożliwia aktywne włączanie prewencji i leczenia postępującego uszkodzenia nerek.
Badanie może być zlecane, wykonywane i finansowane w ramach NFZ w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej posiadających umowy na realizację ścieżek (minimum jednej) opieki koordynowanej: diabetologicznej, kardiologicznej i/lub nefrologicznej.
Badanie z użyciem analizatora z powodzeniem można wykonać w trakcie porady edukacyjnej prowadzonej np. przez pielęgniarkę POZ.
Aparat, który będzie przekazywany przez PTMR jest urządzeniem europejskiego producenta, posiada stosowne certyfikaty. Cena paska do oznaczenia UACR wynosi około 3 zł. Urządzenie podaje wynik półilościowy w przedziałach zgodnych z wymogami KDIGO (międzynarodowa organizacja zajmująca się zdrowiem nerek) w zakresie rozpoznawania przewlekłej choroby nerek (a więc możliwe jest na tej podstawie podejmowanie decyzji medycznych). Samo badanie trwa około 1 minuty. Wynik może być drukowany lub wysyłany do EDM, stanowiąc część dokumentacji medycznej.
Jednocześnie wycena badania z Zarządzenia Prezesa NFZ 156/2023/DSOZ (budżet opieki koordynowanej, pozycja 7.3) wynosi 33 zł.