NowośćOferta na wsparcie realizacji programu ChUKSprawdź, jak możemy Ci pomóc!
FENIKS Newsy Porady praktyczne Środki unijne

Ogłoszenie naboru na dofinansowanie w ramach FENIKS

  • 14 sierpnia 2024
  • czas czytania 6 min
Ogłoszenie naboru na dofinansowanie w ramach FENIKS

Aby zobaczyć pełną treść tego postu, proszę zaloguj się.

Logowanie i rejestracja są bezpłatne.

Jeśli nie masz jeszcze konta, możesz się zarejestrować tutaj.

Po wyjątkowo napiętym oczekiwaniu NFZ 6 sierpnia 2024 r. ogłosił nabór na dofinansowanie w ramach projektu FENiKS. Na stronie Centrali NFZ udostępniono materiały dotyczące warunków otrzymania grantu, w tym wzór wniosku. Obecnie jest czas na zapoznanie się i przygotowanie do złożenia wniosku, które będzie możliwe od 20 sierpnia br. o godz. 10:00.

Tego dnia zostanie udostępniona aplikacja do składania wniosku – konieczne będzie wypełnienie wniosku online, którego treść została udostępniona w postaci załącznika nr 2 do procedury. Do wniosku w aplikacji nie będzie trzeba dołączać żadnych dokumentów ani załączników, ofert sprzętu czy specyfikacji kosztowych. Nie będzie konieczne zakładanie konta w aplikacji ani podpisywanie żadnych dokumentów cyfrowo – zapisywane będą tylko treści odpowiedzi. Na zakończenie wygenerowany zostanie plik wniosku – dokument w formie nieedytowalnej. Dopiero od tego momentu aż do 19 września 2024 r. będzie czas na zebranie załączników do wniosku, podpisanie całości podpisami kwalifikowanymi (nie za pomocą profilu zaufanego) i wysłanie wniosku na skrzynkę ePUAP. 

Czekać na kolejne nabory czy złożyć wniosek już teraz?

To pytanie zadaje sobie wiele placówek POZ. Czym różni się obecny nabór? Tylko w tym naborze możliwość składania wniosków skończy się krótko po wyczerpaniu przewidzianych funduszy. W praktyce długość “okienka” na złożenie wniosku może być nawet liczona w minutach. Ważniejsze od spełnienia dodatkowych wymagań rankingujących będzie tempo „przeklikania” danych, tak aby zdążyć wypełnić wniosek online przed wyczerpaniem środków alokacji. Samo otwarcie aplikacji nie gwarantuje, że użytkownik zdąży ją zapisać o czasie. Tylko zapisanie i wygenerowanie pliku będzie dopuszczać do dalszej procedury. Sądząc po samej liczbie uczestników webinarów organizowanych przez NFZ, zainteresowanych jest dwukrotnie więcej niż obecny limit finansowania. 

Jeżeli nie spełniamy większości punktów rankingujących, np. nie zamierzamy wdrażać opieki koordynowanej, jesteśmy placówką w dużym mieście, bez kontraktu na pielęgniarkę i położną POZ itp., to jest to jedyny nabór, gdzie konkurencja może być mniejsza, o ile oczywiście zdążymy wygenerować wniosek w aplikacji. Z drugiej strony, już w styczniu zostanie ogłoszony kolejny nabór – wtedy czas na zapisanie wniosku w aplikacji będzie dłuższy, a jej wygląd i działanie będą już znane. 

Na etapie uzupełniania wniosku online w aplikacji nie trzeba dołączać żadnych dodatkowych dokumentów – podpisane załączniki należy uzupełnić dopiero przy wysyłce wygenerowanego pliku do NFZ. Sam wniosek nie zawiera także szczegółowych informacji o sprzęcie jak cena, model czy dostawca. Biorąc pod uwagę wysokie ryzyko, że nie zdążymy w tym naborze zamknąć aplikacji oraz znaleźć się na liście podmiotów zakwalifikowanych,  ponieważ inni uczestnicy będą szybsi i wyczerpie się alokacja, można rozważyć, czy nie wstrzymać się z kompletowaniem dalszej dokumentacji do czasu wygenerowania pliku do podpisu. Wówczas w razie niepowodzenia zmarnowany czas na przygotowanie wniosku nie będzie aż tak duży.

Kryteria obligatoryjne

Wspomniany wniosek składany w aplikacji online podzielony jest na trzy części: pytania dotyczące danych jednostki, obligatoryjne oświadczenia oraz pytania rankingujące. Nie spełniając warunków obligatoryjnych, nie można wnioskować o grant. 

O dofinansowanie może się starać jednostka posiadająca kontrakt na poradnię POZ lub deklarująca, że będzie posiadać taką umowę w dniu podpisania umowy o grant – czyli nowy POZ. Nie może się starać jednostka posiadająca tylko kontrakty na pielęgniarkę lub położną POZ. 

We wniosku należy zaznaczyć, zakupem jakiego sprzętu dana placówka jest zainteresowana, podając nazwę z listy urządzeń możliwych do kupienia oraz ilość. Nie trzeba podawać specyfikacji, producenta, ani ceny. Podobnie w przypadku mebli – należy podać tylko ich liczbę. Opisu wymagają jedynie planowane prace budowlane. Warto pamiętać, że nie można starać się tylko o sprzęt IT.

Jeżeli placówka posiada kilka miejsc przyjęć pacjentów, może wnioskować na jedno miejsce w danej gminie oraz tylko na takie miejsce, gdzie jest zapewniany harmonogram pracy poradni POZ w godzinach 8:00-18:00 od poniedziałku do piątku. 

W części dotyczącej obligatoryjnych zgód i oświadczeń często pozytywną odpowiedź należy pisemnie uzasadnić, maksymalnie w tysiącu znaków na odpowiedź. Jest to dość żmudny proces, ponieważ wymaga odnalezienia w Internecie odpowiedniego dokumentu, do którego odwołuje się pytanie, następnie wyszukania odpowiedniego rozdziału dotyczącego podstawowej opieki zdrowotnej i napisania krótkiego uzasadnienia badającego wpływ planowanych zakupów na różne problemy cywilizacyjne. 

Kryteria rankingujące

W części pytań dodatkowych można udzielać odpowiedzi negatywnych. To jednak na podstawie tych odpowiedzi wniosek otrzyma punkty dodatkowe przy ocenie przez NFZ. Pytania dotyczą realizacji opieki koordynowanej, posiadanych umów na pielęgniarkę lub położną POZ, ale także wpływu kupowanego sprzętu na rozszerzenie diagnostyki, profilaktyki, świadczeń w zakresie telemedycyny, cyfryzacji, poprawę dostępności dla niepełnosprawnych czy wpływu na środowisko. Na podstawie zdobytych punktów powstanie ranking i wybór jednostek, które otrzymają grant. Punkty będą mieć krytyczne znaczenie przy kolejnych naborach, gdy okres składania wniosków będzie dłuższy i co za tym idzie, więcej jednostek złoży wniosek. 

Podsumowując, okres oczekiwania na ogłoszenie naboru dobiegł końca. NFZ ujawnił szczegóły, a oficjalne dokumenty są już dostępne. Decyzja o złożeniu wniosku w ramach pierwszego naboru powinna zależeć od indywidualnej sytuacji każdej placówki. Jeśli spełniasz kryteria obligatoryjne i czujesz się gotowy, możesz złożyć wniosek już teraz. Jednak w przypadku wątpliwości co do szans na sukces, warto rozważyć poczekanie na kolejny nabór, który rozpocznie się w styczniu. Wówczas aplikacja będzie lepiej znana, a sam proces składania wniosków może być mniej stresujący.

O autorze

Magdalena Herman

Wieloletni właściciel i kierownik poradni POZ, Członek Zarządu Związku Pracodawców Opieki Integrowanej Opartej na Wartości.

Dodaj komentarz