Uprawnienia lekarza POZ dla pediatrów i internistów – projekt zmiany rozporządzenia
Przedstawiono nową propozycję przeprowadzania kursów z medycyny rodzinnej dla lekarzy pediatrów i lekarzy specjalistów chorób wewnętrznych, którzy chcą utrzymać uprawnienia lekarza POZ. Kursy będą online, szkolenie będzie krótsze, tańsze i bardziej nastawione na praktyczne aspekty pracy w POZ (np. opiekę koordynowaną).
Projektowane rozporządzenie ma zastąpić obowiązujące obecnie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie ramowego programu kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej (Dz. U. poz. 1017).
Po co to wszystko?
Zgodnie z art. 6 ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej docelowo lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, zwanej dalej „POZ”, jest lekarz, który:
- posiada tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny rodzinnej albo
- odbywa szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie medycyny rodzinnej, albo
- posiada specjalizację II stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej, albo
- posiada specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii, pod warunkiem ukończenia kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej.
Właśnie tej ostatniej grupy lekarzy dotyczy zamieszanie szkoleniowe trwające w najsilniejszej swej fazie ponad 1,5 roku. Kluczowy jest tutaj upływ daty 31 grudnia 2024 roku – bowiem brak realizacji kursu wg zapisów ustawy miałby spowodować, iż lekarze ci nie mogliby pełnić roli lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (zgodnie z definicją z ustawy o POZ).
Ministerstwo Zdrowia podaje, iż wydanie nowego rozporządzenia wynika z konieczności modyfikacji ramowego programu kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej. Potrzebę tę sygnalizowało środowisko lekarzy specjalistów pracujących w POZ i, jak czytamy w uzasadnieniu zmian prawnych, również organizatorzy kursów.
Ministerstwo wylicza problemy
Samo Ministerstwo Zdrowia wylicza problemy z dotychczasową organizacją i realizacją szkoleń. Jak czytamy w uzasadnieniu do zmian:
Zakres tematyczny kursu realizowany na podstawie obecnych przepisów powielał w dużym stopniu wiedzę i umiejętności, które lekarze zdobyli w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie medycyny ogólnej, chorób wewnętrznych lub pediatrii czy w praktyce wykonując zawód lekarza. Dużą trudnością w organizowaniu kursów według obowiązującego programu kursu, jest organizacja części stacjonarnej i przyjazd lekarzy z całego kraju w jedno miejsce celem obycia zajęć. Równie dużą trudnością jest pozyskanie lekarza specjalisty w dziedzinie medycyny rodzinnej posiadającego co najmniej stopień doktora w zakresie nauk medycznych, który byłby kierownikiem kursu, a także odpowiedniej liczby lekarzy specjalistów w dziedzinie medycyny rodzinnej posiadających co najmniej 5- letnie doświadczenie pracy w POZ od momentu uzyskania tytułu specjalisty w dziedzinie medycyny rodzinnej, którzy mogliby poprowadzić na kursie zajęcia teoretyczne i praktyczne.
Jakie zmiany wprowadza projekt rozporządzenia?
Warto wskazać, co konkretnie ma zmienić, przekazany do konsultacji społecznych projekt zmian w rozporządzeniu.
Widać więc, iż zmiany maja na celu umożliwienie większej licznie lekarzy utrzymanie uprawnień do pracy w POZ jako lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, bez konieczności odbywania szkolenia specjalizacyjnego w medycynie rodzinnej. Dodatkowo szkolenie, które ma dać im stosowne uprawnienia będzie prostsze, bardziej praktyczne, tańsze i w całości prowadzone zdalnie.
Przebieg procesu legislacyjnego można śledzić tutaj (kliknij, by przejść).