NowośćMoje zdrowie - program profilaktyczny w POZSprawdź, jak możemy Ci pomóc!
Newsy Polityka zdrowotna Prawo w POZ

Uprawnienia lekarza POZ dla pediatrów i internistów – projekt zmiany rozporządzenia

  • 27 lutego 2024
  • czas czytania 3 min
Uprawnienia lekarza POZ dla pediatrów i internistów – projekt zmiany rozporządzenia

Aby zobaczyć pełną treść tego postu, proszę zaloguj się.

Logowanie i rejestracja są bezpłatne.

Jeśli nie masz jeszcze konta, możesz się zarejestrować tutaj.

Przedstawiono nową propozycję przeprowadzania kursów z medycyny rodzinnej dla lekarzy pediatrów i lekarzy specjalistów chorób wewnętrznych, którzy chcą utrzymać uprawnienia lekarza POZ. Kursy będą online, szkolenie będzie krótsze, tańsze i bardziej nastawione na praktyczne aspekty pracy w POZ (np. opiekę koordynowaną).

Projektowane rozporządzenie ma zastąpić obowiązujące obecnie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie ramowego programu kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej (Dz. U. poz. 1017).

Po co to wszystko?

Zgodnie z art. 6 ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej docelowo lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, zwanej dalej „POZ”, jest lekarz, który:

  1. posiada tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny rodzinnej albo
  2. odbywa szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie medycyny rodzinnej, albo
  3. posiada specjalizację II stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej, albo
  4. posiada specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii, pod warunkiem ukończenia kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Właśnie tej ostatniej grupy lekarzy dotyczy zamieszanie szkoleniowe trwające w najsilniejszej swej fazie ponad 1,5 roku. Kluczowy jest tutaj upływ daty 31 grudnia 2024 roku – bowiem brak realizacji kursu wg zapisów ustawy miałby spowodować, iż lekarze ci nie mogliby pełnić roli lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (zgodnie z definicją z ustawy o POZ).

Ministerstwo Zdrowia podaje, iż wydanie nowego rozporządzenia wynika z konieczności modyfikacji ramowego programu kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej. Potrzebę tę sygnalizowało środowisko lekarzy specjalistów pracujących w POZ i, jak czytamy w uzasadnieniu zmian prawnych, również organizatorzy kursów.

Ministerstwo wylicza problemy

Samo Ministerstwo Zdrowia wylicza problemy z dotychczasową organizacją i realizacją szkoleń. Jak czytamy w uzasadnieniu do zmian:

Zakres tematyczny kursu realizowany na podstawie obecnych przepisów powielał w dużym stopniu wiedzę i umiejętności, które lekarze zdobyli w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie medycyny ogólnej, chorób wewnętrznych lub pediatrii czy w praktyce wykonując zawód lekarza. Dużą trudnością w organizowaniu kursów według obowiązującego programu kursu, jest organizacja części stacjonarnej i przyjazd lekarzy z całego kraju w jedno miejsce celem obycia zajęć. Równie dużą trudnością jest pozyskanie lekarza specjalisty w dziedzinie medycyny rodzinnej posiadającego co najmniej stopień doktora w zakresie nauk medycznych, który byłby kierownikiem kursu, a także odpowiedniej liczby lekarzy specjalistów w dziedzinie medycyny rodzinnej posiadających co najmniej 5- letnie doświadczenie pracy w POZ od momentu uzyskania tytułu specjalisty w dziedzinie medycyny rodzinnej, którzy mogliby poprowadzić na kursie zajęcia teoretyczne i praktyczne.

Jakie zmiany wprowadza projekt rozporządzenia?

Warto wskazać, co konkretnie ma zmienić, przekazany do konsultacji społecznych projekt zmian w rozporządzeniu.

Widać więc, iż zmiany maja na celu umożliwienie większej licznie lekarzy utrzymanie uprawnień do pracy w POZ jako lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, bez konieczności odbywania szkolenia specjalizacyjnego w medycynie rodzinnej. Dodatkowo szkolenie, które ma dać im stosowne uprawnienia będzie prostsze, bardziej praktyczne, tańsze i w całości prowadzone zdalnie.

Przebieg procesu legislacyjnego można śledzić tutaj (kliknij, by przejść).

O autorze

Redaktor naczelny

Aleksander Biesiada, lekarz specjalista medycyny rodzinnej, absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, członek Zespołu ds. wdrożenia opieki koordynowanej Ministra Zdrowia, prezes Wydawnictwa Interaktywnego Medutools - firmy z pogranicza nowych technologii informatycznych, edukacji i medycyny. Przewodniczący sekcji opieki wspierającej i leczenia bólu Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Autor publikacji naukowych, rozdziałów podręczników medycznych oraz wystąpień konferencyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień mHealht, eHealth, opieki paliatywnej i podstawowej opieki zdrowotnej. Autor dwóch blogów tematycznych dla pacjentów i ich rodzin (lekarzrodzinny.blog i mistrzpolikarp.pl). W okresie od 2012 roku doradza w licznych projektach informatycznych w medycynie, zwłaszcza na etapie seed i pre-seed, w tym finansowanych ze środków UE lub na etapie pozyskiwania funduszy.

Wcześniejszy artykuł

Kolejny artykuł

Dodaj komentarz