Na potrzeby realizacji opieki koordynowanej zgodnie z Zarządzeniem Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia wprowadzono budżet powierzony opieki koordynowanej.
Budżet powierzony opieki koordynowanej #
Budżet zmienił dotychczasowy sposób rozliczania placówek POZ. Dotychczasowy model opierał się na stawce kapitacyjnej, z niewielkimi wyjątkami (jak np. osobne finansowanie programu profilaktycznego Chorób Układu Krążenia ChUK). Wdrażając opiekę koordynowaną Ministerstwo Zdrowia i płatnik wprowadzili opłatę za wykonaną usługę (model fee-for-service). Tym samym system rozliczeń stał się zbliżony do tego stosowanego w szpitalach lub opiece specjalistycznej.
Budżet powierzony stanowi dodatkowo źródło finansowania POZ. Jego podstawę wciąż stanowi stawka kapitacyjna, a od 1. lipca 2023 roku również dodatek za wielochorobowość.
Budżet powierzony to nic innego jak “zarezerwowanie” środków w budżecie Oddziału Wojewódzkiego NFZ (OW NFZ) dla konkretnego świadczeniodawcy (placówki POZ mającej kontrakt na świadczenia w ramach podstawowej opieki zdrowotnej oraz aneks do tej umowy rozszerzając ją o opiekę koordynowaną).
Jak wyliczany jest budżet OK? #
Wysokość budżetu powierzonego jest indywidualna dla każdej placówki w zależności od wielkość, struktury populacji, szacowanej średniej liczby świadczeń objętych budżetem powierzonym oraz liczny ścieżek realizowanej opieki koordynowanej wskazanych we wniosku do zawarcia umowy o opiekę koordynowaną. Im większa populacja objęta opieką, im większy deklarowany zakres realizacji opieki koordynowanej – tym większy budżet. Od początku wdrożenia reformy Oddziały Wojewódzkie przyjmują także od placówek POZ zgłoszenia o tzw. nadwykonaniach – przekroczeniu kwoty budżetu opieki koordynowanej w danym okresie. W takim wypadku OW NFZ może (choć nie musi) zwiększyć finansowanie oraz pokryć poniesione wyższe wydatki. System działa więc podobnie jak “nadwykonania” w opiece specjalistycznej czy szpitalnej.
Rozliczanie budżetu OK #
Rozliczenie budżetu powierzonego odbywa się w cyklu miesięcznym po wykonaniu sprawozdawczości przez świadczeniodawców. Sprawozdania podlegają weryfikacji przez NFZ. Nie ma obowiązku realizacji całego budżetu zaplanowanego na określony miesiąc. Środki, które w danym okresie rozliczeniowym nie zostaną wydane pozostają w NFZ.
W ramach budżetu powierzonego opieki koordynowanej rozliczeniu podlegają poniższe elementy:
- Badania diagnostyczne określone załącznikiem do Zarządzenia Prezesa NFZ.
- Wizyta kompleksowa, w trakcie której ustalany jest Indywidualny Plan Opieki Medycznej (IPOM).
- Porady edukacyjne – maksymalnie 6 w roku. Liczba porad powinna być ustalana przez lekarza w trakcie wizyty kompleksowej.
- Porady dietetyczne – maksymalnie 3 w roku. Liczba porad powinna być ustalana przez lekarza w trakcie wizyty kompleksowej.
- Konsultacje pacjenta z lekarzem specjalistą dziedzinowym w ramach opieki koordynowanej.
- Konsultacje lekarz POZ – lekarz specjalista dziedzinowy (przy czym całkowita kwota wydana na tę usługę nie może być większa niż 3% całej alokacji budżetu opieki koordynowanej dla danej placówki POZ).