Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK) to program Ministerstwa Zdrowia RP prowadzony przez placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) w ramach świadczeń gwarantowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Skierowany jest do osób w wieku 35–65 lat. Ma na celu obniżenie zachorowalności i umieralności z powodu chorób sercowo-naczyniowych.
Program oferuje pacjentom bezpłatne badania profilaktyczne, takie jak pomiar ciśnienia tętniczego, badania biochemiczne krwi oraz ocenę czynników ryzyka. Realizowany jest przez lekarzy i/lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.
Placówki mające kontrakt na realizację świadczeń w rodzaju podstawowej opieki zdrowotnej mają obowiązek prowadzić ten progam profilaktyczny i w ramach niego realizować badania dla populacji pacjentów kwalifikujących się do programu.
Cel programu #
Według oficjalnych informacji z serwisu Ministerstwa Zdrowia1 zasadnicze cele programu obejmują:
- obniżenie o ok. 20 % zachorowalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia,
- zwiększenie wykrywalności i skuteczności leczenia chorób układu krążenia,
- wczesną identyfikację osób z podwyższonym ryzykiem chorób układu krążenia,
- promocję zdrowego stylu życia (niepalenia, prawidłowego odżywiania się oraz aktywności fizycznej).
Źródła #
- Strona www Ministerstwa Zdrowia RP dla pacjentów, opisująca program profilaktyki chorób układu krążenia (link bezpośredni: https://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne/program-profilaktyki-chorob-ukladu-krazenia-chuk), data dostępu: 28.12.2024.
Materiały zewnętrzne #
- E-book na temat realizacji programu ChUK (materiał w serwisie Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej)