Nowy obowiązek dla POZ – Ochrona małoletnich
Radca prawny Małgorzata Gołyńska – Minkiewicz
- 5 listopada 2024
- czas czytania 5 min
Aby zobaczyć pełną treść tego postu, proszę zaloguj się.
Logowanie i rejestracja są bezpłatne.Jeśli nie masz jeszcze konta, możesz się zarejestrować tutaj.
[PROMOCJA WŁASNA]
Od 15 sierpnia tego roku każdy podmiot leczniczy, w którym mogą przebywać małoletni, ma obowiązek wprowadzić i stosować standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Wynika to z przepisów ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczości na tle seksualnym i ochronie małoletnich, która została zmieniona tzw. ustawą „Kamilka”, po tragicznej śmierci dziecka w wyniku pobicia przez ojczyma.
Nowe przepisy dotyczą między innymi placówek ochrony zdrowia jako tych miejsc, w których możliwa jest identyfikacja przemocy fizycznej, szczególnie wobec dzieci.
Podmioty medyczne zatrudniające personel mają obowiązek wdrożyć standardy ochrony małoletnich, czyli zbiór procedur mających na celu identyfikację przypadków krzywdzenia dzieci, udzielanie im wsparcia oraz zapewnienia informacji. Ponadto standardy te powinny gwarantować stworzenie bezpiecznej przestrzeni, wolnej od wszelkich form krzywdzenia małoletnich.
W zakresie standardów ochrony dzieci pojawia się wiele pytań. Na część z nich odpowiemy w poniższym artykule.
O co chodzi w standardach ochrony małoletnich?
Przede wszystkim o bezpieczeństwo dzieci, ale także i lekarzy, którzy chcą chronić swoją praktykę przed naruszeniem przepisów prawa. Standardy powinny określać jasną procedurę działania w razie stwierdzenia lub podejrzenia krzywdzenia dzieci. Dzięki standardom powinno być możliwe udokumentowanie oraz potwierdzenie podjęcia właściwych działań w odpowiedzi na niedopuszczalne zachowania wobec dzieci.
Czy wprowadzenie standardów jest obowiązkowe także w przypadku zatrudniania personelu wyłącznie na podstawie umowy zlecenia?
Tak, personel jest definiowany szeroko. Są to pracownicy, ale i współpracownicy, niezależnie od podstawy zatrudnienia. Personelem jest zarówno pracownik przychodni, jak i wolontariusz czy stażysta. Jest nim także lekarz zatrudniony na kontrakcie, pielęgniarka czy personel administracyjny.
Czy standardom podlega wyłącznie przemoc fizyczna?
Nie, standardy mają odnosić się do wszelkich form krzywdzenia małoletnich, uwzględniając również przemoc psychiczną, czy zaniedbywanie przez opiekunów. Przejawem takiej przemocy będzie m. in. wrogość wobec dziecka, jego odrzucanie czy obwinianie, a także zmuszanie do zachowań poprzez szantaż.
Jak wyglądają standardy?
Standardy ochrony małoletnich to zbiór procedur dotyczących identyfikacji krzywdzenia dzieci, procedur reakcji i zgłaszania krzywdzenia odpowiednim służbom lub podmiotom, ale też zasady bezpiecznych relacji z dziećmi. To również procedury sprawdzenia personelu, zarówno już zatrudnionego, jak i nowych pracowników i współpracowników. Dotyczą przede wszystkim niekaralności tych osób.
Czy standardy muszą być pisemne?
Standardy powinny przyjąć sformalizowany kształt i muszą być stosowane oraz na bieżąco aktualizowane. Należy również prowadzić rejestr/ewidencję zdarzeń związanych z krzywdzeniem małoletnich. Stąd istotne jest posiadanie odpowiednich wzorów formularzy i oświadczeń w celu dokumentowania stosowania standardów.
Czy wprowadzenie standardów to jedyny obowiązek?
Oprócz samego wprowadzenia standardów musimy z nimi zapoznać personel. Konieczne jest także przeprowadzenie weryfikacji niekaralności pracowników, uzyskując informację z Krajowego Rejestru Karnego niekaralności lub, w określonych przypadkach, stosowne oświadczenie.
Czy oprócz wdrożenia standardów mamy obowiązek prowadzenia szkoleń?
Tak, należy prowadzić szkolenia dla personelu podmiotu leczniczego, na co zwraca szczególną uwagę Ministerstwo Sprawiedliwości.
Szkolenia powinny zostać przeprowadzone w terminie 60 dni od wprowadzenia standardów i obejmować następujące aspekty:
- Regulacje w standardach ochrony dzieci
- Podejmowanie interwencji zgodnie z procedurami opisanymi w wytycznych
- Poszerzanie umiejętności w zakresie rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci
- Problematykę ochrony dzieci przed przemocą w zakresie adekwatnym do kompetencji zawodowych danej grupy pracowników.
Czy wypracowane standardy powinny zostać opublikowane?
Tak, standardy należy zamieścić na stronie internetowej placówki i w jej siedzibie.
Standardy ochrony małoletnich nie powinny być traktowane wyłącznie jako formalizm, choć wymagają spełnienia wymogów ustawowych, w tym dokumentowania zdarzeń dotyczących krzywdzenia dzieci. Najważniejszym ich aspektem jest skuteczność w przeciwdziałaniu przemocy wobec małoletnich poprzez przedstawienie pracownikom obrazu niedozwolonych zachowań, a także wskazanie prawidłowego postępowanie w razie ich identyfikacji. Wdrażając odpowiednie standardy, możemy przede wszystkim pomóc najmłodszym pacjentom, ale także zminimalizować ryzyko poniesienia odpowiedzialności, która może nam grozić w razie braku zgłoszenia zauważonego przypadku krzywdzenia dziecka.
Proponujemy szkolenie – webinar omawiający główne kwestie związane ze standardami ochrony małoletnich w placówkach POZ.
Ponadto, proponujemy zakup usługi profesjonalnego wdrożenia standardów.
Po wdrożeniu uzyskacie Państwo certyfikat wdrożenia wydany przez kancelarię prawną prowadzącą stronę internetową standardymaloletnich.pl.
Zakupione standardy zawierają:
- Podstawy prawne i cele standardów
- Definicje
- Obowiązek weryfikacji pracowników i kandydatów wraz z listą sprawdzającą i formularzami oświadczeń
- Zasady zapewniające bezpieczne relacje z małoletnimi
- Zachowania niedozwolone z konkretnymi przykładami
- Interwencja w sytuacji krzywdzenia małoletniego i procedura reagowania wraz z formularzami
- Dokumentowanie zdarzeń z wzorem rejestru zdarzeń
- Terminy na weryfikację standardów
- Wzory oświadczeń o stosowaniu standardów
- Obowiązki publikacji standardów i kanał do kontaktu oraz skróconą wersję dla pacjentów do zamieszczenia na stronie internetowej i w siedzibie przychodni