NowośćOferta na wsparcie realizacji programu ChUKSprawdź, jak możemy Ci pomóc!
Newsy Opieka koordynowana

Praktycznie o opiece koordynowanej. Już wkrótce

  • 8 października 2023
  • czas czytania 2 min
Praktycznie o opiece koordynowanej. Już wkrótce

Aby zobaczyć pełną treść tego postu, proszę zaloguj się.

Logowanie i rejestracja są bezpłatne.

Jeśli nie masz jeszcze konta, możesz się zarejestrować tutaj.

Pierwszego października minął rok od wdrożenia opieki koordynowanej. To dobry czas na pierwsze podsumowania. Doskonały także na działania, w oparciu o doświadczenie i umiejętności zebrane w czasie tego pierwszego roku. Właśnie w tym celu powstał ten serwis – aby te doświadczenia zbierać i się nimi dzielić.

Gdzie jesteśmy po roku od wdrożenia?

Według danych zaprezentowanych przez przedstawicieli NFZ podczas XII Kongresu Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, na koniec II kwartału 2023 roku opiekę koordynowaną realizowało 1450 podmiotów POZ (stan na 30.06.2023). Jednocześnie kolejne 242 placówki POZ czekały na podpisanie aneksu do umowy.

Dane zaprezentowane przez dyrektora Macieja Karaszewskiego z NFZ pokazują nierównomierny rozkład podmiotów w skali kraju. Rekordowe lubelskie, gdzie 55% podmiotów POZ podpisało umowy obejmując opieką koordynowaną 46% pacjentów zadeklarowanych w tym województwie do lekarzy rodzinnych. Na przeciwległym końcu znajduje się opolskie (8% placówek, 20% pacjentów), czy wielkopolskie (15% placówek, 14% pacjentów). Łącznie na koniec czerwca 2023 24% podmiotów w skali kraju miało podpisane aneksy obejmujące realizację budżetu powierzonego opieki koordynowanej.

Uaktualnione dane na dzień 22 sierpnia 2023:

  • 26% umów o świadczenia POZ z aneksami na opiekę koordynowaną w skali kraju, objęcie 33% populacji dostępem do świadczeń z budżetu powierzonego opieki koordynowanej;
  • łączna populacja objęta świadczeniami to ponad 11 milionów pacjentów, z czego ponad 9 milionów to pacjenci dorośli;
  • wciąż w czołówce lubelskie: 56% podmiotów i 59% pacjentów z dostępem do opieki koordynowanej.

Wdrażanie każdego procesu jest wyzwaniem. Twój POZ nie powinien być w tym wyzwaniu osamotniony. Naszym zadaniem jest wspomóc Cię w skutecznym zarządzaniu zmianą i efektywnym wykorzystaniu potencjału opieki koordynowanej.

Przydatne informacje na temat wdrażania opieki koordynowanej w POZ w jednym miejscu. Opinie ekspertów, fachowa wiedza przystępnie podana, z uwzględnieniem potrzeb menedżera POZ.

Już wkrótce serwis rusza w nowej odsłonię:

  • Śledź naszą stronę www: strefaPOZ.pl
  • Śledź nas na Twitterze

O autorze

Redaktor naczelny

Aleksander Biesiada, lekarz specjalista medycyny rodzinnej, absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, członek Zespołu ds. wdrożenia opieki koordynowanej Ministra Zdrowia, prezes Wydawnictwa Interaktywnego Medutools - firmy z pogranicza nowych technologii informatycznych, edukacji i medycyny. Przewodniczący sekcji opieki wspierającej i leczenia bólu Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Autor publikacji naukowych, rozdziałów podręczników medycznych oraz wystąpień konferencyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień mHealht, eHealth, opieki paliatywnej i podstawowej opieki zdrowotnej. Autor dwóch blogów tematycznych dla pacjentów i ich rodzin (lekarzrodzinny.blog i mistrzpolikarp.pl). W okresie od 2012 roku doradza w licznych projektach informatycznych w medycynie, zwłaszcza na etapie seed i pre-seed, w tym finansowanych ze środków UE lub na etapie pozyskiwania funduszy.

Dodaj komentarz