7 województw w Polsce bierze udział pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK). Zadaniem sieci jest przyspieszenie dostępu pacjentów do opieki specjalistycznej w szczególnych sytuacjach klinicznych. 22 sierpnia ukazało się rozporządzenie MZ umożliwiające ciągły nabór POZ do projektu.
Jak to działa?
Krajowa Sieć Kardiologiczna przyspiesza drogę pacjenta od wykrycia choroby do leczenia. Program skierowany jest do pacjentów:
- z nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym,
- niewydolnością serca,
- zaburzeniami rytmu,
- zaburzeniami przewodzenia,
- wadami zastawkowymi serca.
Pacjenci maksymalnie w ciągu 30 dni trafiają do specjalisty kardiologa w odpowiednim dla danego województwa ośrodku specjalistycznym w ramach KSK.
Czy można dołączyć?
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 sierpnia 2023 zmienia wcześniejsze reguły naboru do projektu. Obecnie nie ma już terminu zakończenia naboru dla POZ. W rozporządzeniu czytamy:
Podmioty, o których mowa w § 2 pkt 4–6, mogą podpisać umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie programu pilotażowego także w trakcie etapu realizacji.
Czy to potrzebne mojej placówce POZ?
Tak. Dzięki sieci w wybranych województwach możliwe jest poprawie dostępu pacjentów Twojej placówki POZ do opieki specjalistycznej. Sieć pozwoli lekarzom POZ skuteczniej i szybciej pokierować pacjentów najpilniej wymagających dalszej diagnostyki do odpowiedniego ośrodka referencyjnego. Działania w KSK można połączyć np. z rozpoczętą lub kontynuowaną diagnostyką w ramach opieki koordynowanej – jeszcze bardziej usprawniając opiekę nad pacjentem. To ważne, na konkurencyjnym rynku podstawowej opieki zdrowotnej.
Kierując pacjentów warto pamiętać, że POZ przysługuje (niewielkie) wynagrodzenie za skierowanie do KSK. W obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 12 grudnia 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej czytamy:
dla ośrodków kierujących świadczeniobiorcę na kwalifikację do programu pilotażowego, realizujących świadczenia w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna – na podstawie przekazanej do Funduszu, potwierdzonej przez regionalny ośrodek koordynujący, kwalifikacji pacjenta do programu pilotażowego przy współczynniku kwalifikacji na pozio- mie co najmniej 0,5 w poprzednim okresie sprawozdawczym – 30 zł za każdego skierowanego pacjenta
Gdzie się zgłaszać?
Poprzez stronę www znaleźć można koordynatorów lokalnych programu. Są nimi dla województwa:
- dolnośląskiego – Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu;
- łódzkiego – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi;
- małopolskiego – Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II;
- mazowieckiego – Narodowy Instytut Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie;
- pomorskiego – Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku;
- śląskiego – Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu;
- wielkopolskiego – Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Lista regionalnych ośrodków koordynujących:
Zdjęcie za: https://www.ikard.pl/newspl/pilotaz-krajowej-sieci-kardiologicznej-kolejne-wojewodztwa-w-programie.html
Źródła: