NowośćOferta na wsparcie realizacji programu ChUKSprawdź, jak możemy Ci pomóc!
17/04/2024
Newsy Polityka zdrowotna Prawo w POZ

Uprawnienia lekarza POZ dla pediatrów i internistów – projekt zmiany rozporządzenia

  • 27 lutego 2024
  • czas czytania 3 min
Uprawnienia lekarza POZ dla pediatrów i internistów – projekt zmiany rozporządzenia

Aby zobaczyć pełną treść tego postu, proszę zaloguj się.

Logowanie i rejestracja są bezpłatne.

Jeśli nie masz jeszcze konta, możesz się zarejestrować tutaj.

Przedstawiono nową propozycję przeprowadzania kursów z medycyny rodzinnej dla lekarzy pediatrów i lekarzy specjalistów chorób wewnętrznych, którzy chcą utrzymać uprawnienia lekarza POZ. Kursy będą online, szkolenie będzie krótsze, tańsze i bardziej nastawione na praktyczne aspekty pracy w POZ (np. opiekę koordynowaną).

Projektowane rozporządzenie ma zastąpić obowiązujące obecnie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie ramowego programu kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej (Dz. U. poz. 1017).

Po co to wszystko?

Zgodnie z art. 6 ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej docelowo lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, zwanej dalej „POZ”, jest lekarz, który:

  1. posiada tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny rodzinnej albo
  2. odbywa szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie medycyny rodzinnej, albo
  3. posiada specjalizację II stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej, albo
  4. posiada specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii, pod warunkiem ukończenia kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Właśnie tej ostatniej grupy lekarzy dotyczy zamieszanie szkoleniowe trwające w najsilniejszej swej fazie ponad 1,5 roku. Kluczowy jest tutaj upływ daty 31 grudnia 2024 roku – bowiem brak realizacji kursu wg zapisów ustawy miałby spowodować, iż lekarze ci nie mogliby pełnić roli lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (zgodnie z definicją z ustawy o POZ).

Ministerstwo Zdrowia podaje, iż wydanie nowego rozporządzenia wynika z konieczności modyfikacji ramowego programu kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej. Potrzebę tę sygnalizowało środowisko lekarzy specjalistów pracujących w POZ i, jak czytamy w uzasadnieniu zmian prawnych, również organizatorzy kursów.

Ministerstwo wylicza problemy

Samo Ministerstwo Zdrowia wylicza problemy z dotychczasową organizacją i realizacją szkoleń. Jak czytamy w uzasadnieniu do zmian:

Zakres tematyczny kursu realizowany na podstawie obecnych przepisów powielał w dużym stopniu wiedzę i umiejętności, które lekarze zdobyli w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie medycyny ogólnej, chorób wewnętrznych lub pediatrii czy w praktyce wykonując zawód lekarza. Dużą trudnością w organizowaniu kursów według obowiązującego programu kursu, jest organizacja części stacjonarnej i przyjazd lekarzy z całego kraju w jedno miejsce celem obycia zajęć. Równie dużą trudnością jest pozyskanie lekarza specjalisty w dziedzinie medycyny rodzinnej posiadającego co najmniej stopień doktora w zakresie nauk medycznych, który byłby kierownikiem kursu, a także odpowiedniej liczby lekarzy specjalistów w dziedzinie medycyny rodzinnej posiadających co najmniej 5- letnie doświadczenie pracy w POZ od momentu uzyskania tytułu specjalisty w dziedzinie medycyny rodzinnej, którzy mogliby poprowadzić na kursie zajęcia teoretyczne i praktyczne.

Jakie zmiany wprowadza projekt rozporządzenia?

Warto wskazać, co konkretnie ma zmienić, przekazany do konsultacji społecznych projekt zmian w rozporządzeniu.

Widać więc, iż zmiany maja na celu umożliwienie większej licznie lekarzy utrzymanie uprawnień do pracy w POZ jako lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, bez konieczności odbywania szkolenia specjalizacyjnego w medycynie rodzinnej. Dodatkowo szkolenie, które ma dać im stosowne uprawnienia będzie prostsze, bardziej praktyczne, tańsze i w całości prowadzone zdalnie.

Przebieg procesu legislacyjnego można śledzić tutaj (kliknij, by przejść).

O autorze

Redaktor naczelny

Aleksander Biesiada, lekarz specjalista medycyny rodzinnej, absolwent Collegium Medicum Uniwersytety Jagiellońskiego, Pełnomocnik Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej ds. Innowacji i Rozwoju, członek Zespołu ds. wdrożenia opieki koordynowanej Ministra Zdrowia, prezes Wydawnictwa Interaktywnego Medutools - firmy z pogranicza nowych technologii informatycznych, edukacji i medycyny. Przewodniczący sekcji opieki wspierającej i leczenia bólu Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Autor publikacji naukowych, rozdziałów podręczników medycznych oraz wystąpień konferencyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień mHealht, eHealth, opieki paliatywnej i podstawowej opieki zdrowotnej. Autor dwóch blogów tematycznych dla pacjentów i ich rodzin (lekarzrodzinny.blog i mistrzpolikarp.pl). W okresie od 2012 roku doradza w licznych projektach informatycznych w medycynie, zwłaszcza na etapie seed i pre-seed, w tym finansowanych ze środków UE lub na etapie pozyskiwania funduszy.

Wcześniejszy artykuł

Kolejny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *