NowośćOferta na wsparcie realizacji programu ChUKSprawdź, jak możemy Ci pomóc!
12/10/2024
Newsy NFZ Środki unijne

Wsparcie POZ we wdrażaniu standardów akredytacyjnych

  • 11 września 2024
  • czas czytania 3 min
Wsparcie POZ we wdrażaniu standardów akredytacyjnych

Aby zobaczyć pełną treść tego postu, proszę zaloguj się.

Logowanie i rejestracja są bezpłatne.

Jeśli nie masz jeszcze konta, możesz się zarejestrować tutaj.

Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia ogłosiło realizację projektu APOZ 2.0, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Projekt będzie realizowany od 7 sierpnia 2024 r. do 31 grudnia 2027 r., obejmując swoim zasięgiem całą Polskę. Łączna wysokość wydatków kwalifikowalnych projektu wynosi 17 129 652,00 zł. Skierowany jest on do podmiotów udzielających świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) na podstawie umowy z NFZ. Głównym celem projektu jest „wzmocnienie systemu ochrony zdrowia oraz poprawa jakości i bezpieczeństwa opieki” w placówkach POZ.

 

Co będzie realizowane w ramach projektu?

Głównym zadaniem projektu jest wdrażanie standardów akredytacyjnych w placówkach POZ. Jak czytamy na stronie CMJ, na to działanie składają się m.in. „poszerzanie kompetencji i zakresu oferowanych usług, kompleksowe spojrzenie na pacjenta, uwzględnianie opinii pacjentów i pacjentek w planowanych i wdrażanych zmianach”. Według CMJ, przejście procesu akredytacyjnego oraz zdobycie certyfikatu mobilizuje podmioty do analizy danych medycznych i wyciągania z nich wniosków. Akredytacja przyczynia się także do efektywnej realizacji programów profilaktycznych oraz edukacji pacjentów. Z własnego doświadczenia wiemy, że już samo rozpoczęcie adaptacji wymogów akredytacyjnych przyczynia się do zwiększenia jakości opieki.

 

Jakie korzyści z projektu może oczekiwać POZ?

Najważniejszą korzyścią jest kompleksowe wsparcie szkoleniowo-doradcze, które obejmuje przygotowanie placówki do przeglądu akredytacyjnego. Centrum Monitorowania Jakości wymienia następujące zalety projektu:


– Seminarium z zakresu procedury akredytacyjnej
– Indywidualna opieka rówieśnika zawodowego nad jednostką POZ
– Szkolenie z farmakoterapii
– Szkolenie z zakresu dokumentacji medycznej
– Szkolenie z resuscytacji krążeniowo-oddechowej
– Materiały edukacyjne dla uczestników projektu
– Przegląd akredytacyjny

Pomoc w zakresie przygotowania do akredytacji ma dotyczyć 240 podmiotów. Formy wsparcia będą kierowane przede wszystkim do lekarek, lekarzy, pielęgniarek i pielęgniarzy, ponieważ to na nich będzie spoczywał obowiązek przygotowania placówki do przeglądu akredytacyjnego. Na szczegółowe warunki przystąpienia do projektu i wymagania wobec jednostek POZ poczekamy do 20 września 2024 r.


Akredytacja nie jest prosta do wdrożenia, dlatego każda inicjatywa wspierająca jej implementację jest warta śledzenia przez placówki rozważające jej rozpoczęcie.

 

 

O autorze

Sylwia Wojtusiak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *