NowośćOferta na wsparcie realizacji programu ChUKSprawdź, jak możemy Ci pomóc!
FENIKS Newsy Środki unijne

FEnIKS – jak się nie dać podejść 

  • 26 lipca 2024
  • czas czytania 6 min
FEnIKS – jak się nie dać podejść 

Aby zobaczyć pełną treść tego postu, proszę zaloguj się.

Logowanie i rejestracja są bezpłatne.

Jeśli nie masz jeszcze konta, możesz się zarejestrować tutaj.

30 tysięcy za wniosek… Konkurs wystartował już dawno temu… 8% success fee za wniosek… To tylko wybrane z „ofert” jakie przewinęły się przez moje ręce w ostatnich dniach. Tym artykułem spróbuję uporządkować sytuacje w zakresie grantów na dofinansowanie w ramach FEnIKS dla POZ. Przeczytaj, żeby nie dać się naciąć. 

Konkurs (26.07) jeszcze nie ruszył!

Ktokolwiek pisze w mailach i na swoich stronach www, że konkurs wystartował, że trzeba już się zgłaszać – mija się z prawdą. Regulamin – wg zapowiedzi przedstawicieli NFZ – będzie ogłoszony w najbliższym czasie. Ale wciąż pozostaje niejawny! 

Co więcej – niektóre firmy oferujące wsparcie w pisaniu wniosku sugerują, jakoby posiadały tajemną wiedzę w zakresie tego wniosku, niedostępną dla innych. „Zgłoś się do nas, będziesz wiedział pierwszy!” Piszą. Tymczasem wszyscy dostęp do oficjalnych dokumentów konkursu uzyskają w tym samym momencie. Gdy NFZ  przekaże informacje o naborze.

Zachowajmy więc spokój!

Opłaty za wsparcie – niektóre całkiem szalone

Część z firm oferujących wsparcie w zakresie składania wniosków grantowych proponuje to wsparcie za niebotyczne wręcz wynagrodzenie względem tego, co wiemy na dziś o zasadach konkursu. 

 

Fakt: w wycenie należy uwzględnić samo przygotowanie harmonogramu zakupowego (listy zakupów), ale to w większości i tak zadanie menedżerów POZ. Przykład listy znajdziesz za darmo tutaj. Budowa samego wniosku jest pokazywana na spotkaniach w Oddziałach Wojewódzkich NFZ, można wstępnie zacząć przygotowywać odpowiedzi na pytania samemu. Zawierać one na pewno będą ocenę potencjału jednostki, liczbę pacjentów, liczbę prowadzonych ścieżek w opiece koordynowanej, położenie jednostki – jak widać podstawowe dość dane. 

Do wniosku będzie należało dołączyć harmonogram wydatków i załączniki. Same wydatki będzie trzeba w wybranych grupach krótko uzasadnić. Wygląda na to, że przede wszystkim robót budowlanych. W jaki sposób będą realizowane przez te roboty cele programu FEnIKS. I tyle. 

NFZ w pokazywanym dokumencie planuje zbieranie także informacji:

  • o dostępności populacji do świadczeń zdrowotnych, 
  • oświadczenie o zgodności z Planami Transformacji, 
  • oświadczenie o zgodności z Mapami Potrzeb Zdrowotnych,
  • oświadczenie o zgodności z prawem o ochronie środowiska.

Oczywiście konieczne będzie przygotowanie stosownych załączników, w tym Plan działań edukacyjnych i informacyjnych w zakresie działań antydyskryminacyjnych – dokument, który swoja drogą POZ powinny posiadać już teraz. 

Widać więc, że jest konkretny obszar, w którym wsparcie doradcze i merytoryczne w opracowaniu samego wniosku i formuł do niego może być przydatne. Ważne, by jego wycena faktycznie bazowała o realnie dostarczaną wartość. Wzory tych dokumentów firmy doradcze mogą przygotować raz i z częściowymi modyfikacjami stosować wielokrotnie. W mojej opinii propozycje kwot rzędu 30 tysięcy złotych za przygotowanie tego wniosku nie odzwierciedlają faktycznej jego wartości. 

Na drugim biegunie wsparcia znajduje się Porozumienie Zielonogórskie, które swoim członkom oferuje wsparcie w opracowaniu wniosku za symboliczną wręcz opłatą kilkuset złotych. Oczywiście w tym wypadku PZ wziera swoich członków, tym bardziej jednak warto rozważyć plusy i minusy potencjalnego członkostwa. 

Zachowajmy więc spokój!

Success fee

Model „success fee” – możliwy, ale przy rozsądnej wysokości wkładu własnego za napisanie wniosku! 

Obecnie nic nie zapowiada, aby środki z FEnIKSa rozeszły się w mgnieniu oka. Success fee w normalnych okolicznościach zależy od rozbudowanej oceny wniosku – gdy grantodawca musi napisać wiele merytorycznego uzasadnienia, wniosek dotyczy nowatorskich wdrożeń czy inwestycji. We wniosku o wsparcie POZ z FEnIKS tego nie ma! 

Jak wskazałem wyżej, jest trochę pracy technicznej, ale po jej wykonaniu to nie od „opisu” zależeć będzie przyznanie środków. Opis będzie ważny jako kryterium techniczne (musi być i musi być prawidłowy), ale nie służy do oceny samego wniosku. Ocenie podlega ilość ścieżek OK, położenie POZ względem białych plam… wspierająca nas firma, pisząc wniosek, nie ma na to żadnego wpływu. 

Zachowajmy więc spokój!

Niejasności

Jesteśmy tuż przed ogłoszeniem konkursu. Emocje rosną. Nie dajmy się im jednak porwać. Będzie czas między ogłoszeniem zasad naboru wniosków a samym rozpoczęciem naboru. Środki podzielone są na transze (także na 2025 rok i lata późniejsze). 

Rozsądek i znajomość tego typu konkursów, ale także deklaracje samego NFZ podpowiadają, iż ten pierwszy konkurs jest dla NFZ niejakim „sprawdzeniem”, pilotem. A więc w kolejnym naborze być może będzie prościej czy sprawniej. 

Pozostaje wciąż wiele do wyjaśnienia. Choćby w zakresie oczekiwań płatnika co do deklaracji ze strony POZ. W punkcie o robotach budowlanych czytamy „Należy opisać zakres robót budowlanych, których celem będzie dostosowanie i poprawa funkcjonalności pomieszczeń do poszerzanych świadczeń zdrowotnych w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia na poziomie POZ.” O jakie poszerzenie tutaj NFZ chodzi? Jak to opisać? Te informacje znajdą się w regulaminie konkursu. 

Spokojnie na regulamin czekajmy. 

Doskonała oferta wsparcia pisania wniosków – co zawiera?

Podsumowując – jeśli pisanie wniosku ma być przekazane profesjonalnej firmie zewnętrznej:

  1. Należy w wycenie uwzględnić faktyczny wkład tej firmy we wniosek i nie dać się ponieść sztucznie podgrzewanym emocjom.
  2. Koniecznie należy zawrzeć umowę na zakres wsparcia opisującą dokładnie, za co odpowiada firma, a co my jako menedżerowie POZ. 
  3. Można już teraz się przygotować – zebrać dane o placówce, ustalić listę zakupową. 
  4. Unikajmy success fee, bo sukces nie zależy tu od doradzającej nam firmy. 

Popatrzmy na dodatkową ofertę firmy doradczej i jej doświadczenie:

  • medyczne (czy są osoby, które rozumieją POZ i wiedzą, o co wnioskują)
  • w zakresie środków UE (aby wesprzeć nas zwłaszcza przy oświadczeniach i załącznikach)
  • czy firma doradzająca nam oferuje także wsparcie po złożeniu wniosku, na etapie jego rozliczenia i czy przygotuje nas do ewentualnej kontroli
  • czy oferowane są inne dodatkowe działania (np. szkoleniowe z wykorzystania zakupionego sprzętu).

 

Masz pytania? Wątpliwości? Napisz do nas na:
feniks@strefapoz.pl

O autorze

Redaktor naczelny

Aleksander Biesiada, lekarz specjalista medycyny rodzinnej, absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Pełnomocnik Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej ds. Innowacji i Rozwoju, członek Zespołu ds. wdrożenia opieki koordynowanej Ministra Zdrowia, prezes Wydawnictwa Interaktywnego Medutools - firmy z pogranicza nowych technologii informatycznych, edukacji i medycyny. Przewodniczący sekcji opieki wspierającej i leczenia bólu Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Autor publikacji naukowych, rozdziałów podręczników medycznych oraz wystąpień konferencyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień mHealht, eHealth, opieki paliatywnej i podstawowej opieki zdrowotnej. Autor dwóch blogów tematycznych dla pacjentów i ich rodzin (lekarzrodzinny.blog i mistrzpolikarp.pl). W okresie od 2012 roku doradza w licznych projektach informatycznych w medycynie, zwłaszcza na etapie seed i pre-seed, w tym finansowanych ze środków UE lub na etapie pozyskiwania funduszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *