NowośćOferta na wsparcie realizacji programu ChUKSprawdź, jak możemy Ci pomóc!
Newsy Środki unijne

Wsparcie POZ – Standardy akredytacyjne

  • 9 lutego 2025
  • czas czytania 3 min
Wsparcie POZ – Standardy akredytacyjne

Aby zobaczyć pełną treść tego postu, proszę zaloguj się.

Logowanie i rejestracja są bezpłatne.

Jeśli nie masz jeszcze konta, możesz się zarejestrować tutaj.

Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia ogłosiło drugi nabór do projektu APOZ 2.0 mającego na celu wsparcie placówek podstawowej opieki zdrowotnej we wdrażaniu standardów akredytacyjnych. Projekt, finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, obejmuje cały Polskę. Obecny nabór trwa do 9 lutego 2025 roku, a w przyszłości planowane są kolejne edycje.

  Nabory do projektu są otwierane i zamykane okresowo – na 2025 rok przewidziane są następne edycje.

Co będzie realizowane w ramach projektu?

Zadania realizowane w ramach projektu obejmują szereg działań usprawniających i stymulujących działania projakościowe w jednostkach podstawowej ochrony zdrowia. Projekt ma przede wszystkim na celu poszerzać kompetencje i zakres usług w POZ, kompleksowo patrzeć na pacjentów, a także uwzględniać ich opinie we wprowadzanych zmianach. Dodatkowo standardy akredytacyjne mają zachęcać do analizy danych oraz prawidłowego prowadzenia profilaktyki i edukacji zdrowotnej. Głównym zamysłem standardów organizacyjnych POZ jest zapewnienie porównywalnie wysokiej jakości opieki we wszystkich regionach naszego kraju. Upowszechnienie wymogów i standardów wśród świadczeniodawców pozwoli zbliżyć nasz system do standardów obowiązujących w Unii Europejskiej, co przełoży się na wyższe wskaźniki jakości i bezpieczeństwa pacjenta.

Jakie korzyści dla placówek POZ?

Uczestniczące w projekcie placówki mogą liczyć na kompleksowe wsparcie szkoleniowo-doradcze, obejmujące:

  • Seminaria z zakresu procedury akredytacyjnej
    Indywidualną opiekę rówieśnika zawodowego nad jednostką POZ
  • Szkolenia z farmakoterapii
  • Szkolenia z zakresu dokumentacji medycznej
  • Szkolenia z resuscytacji krążeniowo-oddechowej
  • dostęp do materiałów edukacyjnych

W ramach projektu zaplanowane zostały również takie działania jak sympozjum, czy platforma on-line pozwalająca na wymianę doświadczeń i dobrych praktyk.

Grupa docelowa

Głównym warunkiem wzięcia udziału w rekrutacji jest posiadanie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Wsparciem mogą zostać objęte 240 podmioty w całej Polsce. Najważniejszymi grupami, do których skierowane są formy wsparcia, są lekarze/lekarki oraz pielęgniarze/pielęgniarki, ponieważ to ich obowiązkiem będzie przygotować POZ do przeglądu akredytacyjnego.

Finansowanie projektu

Łączna wysokość wydatków kwalifikowalnych projektu wynosi 17 129 652,00 zł i obejmuje dofinansowanie ze środków europejskich w kwocie 14 135 388,83 zł.

Cel projektu

Wzmocnienie systemu ochrony zdrowia oraz poprawienie jakości w placówkach udzielających świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej to najważniejsze cele projektu APOZ 2.0. Te cele można osiągnąć poprzez wsparcie jednostek w procesach akredytacyjnych, zwiększenie ich liczby, oraz zwiększenie liczby jednostek, które poddadzą się w tym procesie ocenie zewnętrznej.

Potencjalne efekty

Oczekiwania co do wyniku projektu obejmują:

  • 240 podmiotów POZ, które uzyskają wsparcie szkoleniowe w procesie wdrażania standardów akredytacyjnych i przygotowania jednostki do akredytacji
  • 200 podmiotów POZ, w których zostanie przeprowadzony przegląd akredytacyjny
  • 960 pracowników POZ, którzy uzyskają wsparcie szkoleniowe w zakresie standardów akredytacyjnych i przygotowania jednostki podstawowej opieki zdrowotnej do ich wdrożenia

O autorze

Sylwia Wojtusiak

Studentka Zarządzania w Ochronie Zdrowia na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pasjonuje się sportem, szczególnie tenisem ziemnym i narciarstwem. W wolnym czasie uwielbia podróżować, gotować oraz czytać literaturę związaną z psychologią społeczną. Interesuję się zdrowiem publicznym w Polsce i na świecie, co sprawia, że planuje kontynuować naukę na studiach magisterskich w tym kierunku.

Dodaj komentarz