Zapotrzebowanie na leki

Nowelizacja przepisów z 2015 roku wprowadziła możliwość orzekania o stanie zdrowia po zbadaniu pacjenta za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności oraz po analizie dostępnej dokumentacji medycznej pacjenta. Podstawą prawną jest art. 42 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. 2023 poz. 1516). Wciąż jednak praktyczne zastosowanie tych zapisów budzi wątpliwości.
Jak to działa?
Dopuszcza się, by lekarz wypisał receptę bez konieczności osobistego kontaktu z pacjentem. Na wniosek pacjenta, którego stan zdrowia jest stabilny, niepogorszony, lekarz może zastosować procedurę nazwaną poradą receptową.
Lekarz ocenia możliwość wystawienia recepty analizując dokumentację medyczną pacjenta i dokonuje odpowiednich w niej zapisów.
Na tych zasadach może również wystawić zlecenia na zaopatrzenie medyczne: „Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne” (np. pieluchomajtki, rurki tracheostomijne, itp.), jeśli będzie to kontynuacja na identycznych zasadach dotychczas realizowanych zleceń.
Zmiana przepisów nie oznacza jednak, że pacjent może złożyć zapotrzebowanie na dowolne leki
Bez kontaktu z lekarzem można otrzymać recepty na leki stosowane w chorobach przewlekłych, o ile w dokumentacji Pacjenta znajduje się informacja na ten temat oraz jego aktualny stan zdrowia jest stabilny, niepogorszony, pacjent nie zgłasza nowych dolegliwości.
Leki zlecone przez innych lekarzy (np. w toku konsultacji specjalistów dziedzinowych) mogą zostać wypisywane wyłącznie, gdy w indywidualnej dokumentacji medycznej pacjenta znajduje się lub zostanie do niej dołączone aktualne zaświadczenie, w którym lekarz specjalista potwierdza konieczność stałego stosowania określonego leku lub wyrobu.
Przychodnie POZ mają prawo wewnętrznym regulaminem ustalać zasady dokonywania preskrypcji w ramach wizyt receptowych. Można określić sposób składania zapotrzebowania na leki stałe, czas realizacji. Warto także opisać ewentualne sytuacje wątpliwe (np. czas, na który leki zostaną przepisane, ograniczenia w zakresie przepisywania leków [antybiotyki, leki nasenne i inne]).
Zawsze ostateczną weryfikację zasadności kontynuacji terapii określonym lekiem podejmuje lekarz, któremu przysługuje prawo odmowy realizacji zamówienia.
Alternatywy
Jednym z najlepszych sposobów unikania składania zapotrzebowania na leki przez pacjentów jest przepisywanie leków na czas wystarczający do kolejnej wizyty lekarskiej na tzw. recepcie rocznej (ważnej do 365 dni). Leki z takiej recepty będą wydawane sukcesywnie przez aptekę, maksymalnie na 120 dni terapii.
Warto zwrócić uwagę, że w ramach opieki nad pacjentami w ramach podstawowej opieki zdrowotnej kontraktowanej na NFZ, w celu uzyskania dodatkowego finansowania do stawki kapitacyjnej, pacjent powinien być przyjmowany przez lekarza POZ raz na 6 miesięcy. Są to również dobre momenty do przedłużenia leków stale stosowanych.
Uwaga: jeśli placówka korzysta z opieki koordynowanej, to na tego pacjenta przysługuje placówce POZ dodatek do stawki kapitacyjnej na okres 12 miesięcy od realizacji wizyty kompleksowej (uwzględniającej odpowiednio jednostkę/jednostki chorobowe pacjenta). Wtedy właśnie roczna recepta staje się doskonałym narzędziem do realizacji opieki.
Forma składania zapotrzebowania
Co jeśli pacjent jednak składa zapotrzebowanie lub nie chce uzyskać leków na dłużej niż np. 2-3 miesiące? Placówka POZ powinna zwrócić uwagę na formę składania zamówień na leki stale stosowane!
Formularze wypisywanie odręcznie przez pacjentów są mało czytelne, co może skutkować dużym prawdopodobieństwem popełnienia błędu.
Niejednokrotnie formularze zawierają wpisy pacjentów : „leki te co zawsze”, „te od kardiologa” „ maść w żółtej tubce”. Czasem zamiast nazwy leku lub substancji opisy pacjentów zawierają nazwę producenta, a dawkowanie mylone jest z dawką.
Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem jest wykorzystanie formularzy internetowych.
Składając zamówienie, pacjent wybiera nazwę przyjmowanego leku, uzupełnia dawkowanie zalecane przez lekarza. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia błędu. Dodatkowo odpowiadając na pytania, które można zamieścić na druku zapotrzebowania, pacjent przekazuje aktualne informacje o swoim obecnym stanie zdrowia.
Dzięki temu lekarz weryfikujący druk ma możliwość podjęcia właściwych działań terapeutycznych.
Formularz online
Wielu dostawców oferuje możliwość złożenia zaopatrzenia na leki stale stosowane poprzez odpowiednie formularze dostępne online, które łączą się automatycznie z systemem gabinetowym (EDM). Istnieje także możliwość wykorzystania do tego celu aplikacji gabinet.gov.pl raz z dostępem pacjenta do jego konta IKP – nie jest to jednak powszechnie wykorzystywana opcja.
Alternatywnie oferujemy Państwu do wykorzystania narzędzie recepty.strefapoz.pl
Jest to elektorniczny formularz, który łączy się ze wskazanym przez Państwa adresem e-mail. Pacjent wypełnia formularz na stronie (każda przychodnia zainteresowana otrzymuje swój indywidualny adres www, który dodatkowo można wpiąć w stronę POZ). Pacjent wypełniając zamówienie podaje swoje dane, informacje o stanie zdrowia oraz zgłasza zapotrzebowanie na leki (system podpowiada nazwy, dodatkowo pilnując wprowadzenia danych dotyczących liczby opakowań i dawkowania).
Dane nie są zapisywane elektronicznie, a jedynie wysyłane pod wskazany przez POZ adres e-mail. Przychodzą w formie uporządkowanej, łatwej do analizowania i czytelnej.

Zobacz system do składania zamówienia na leki stałe i przetestuj go w opcji “Demo” na stronie:
https://recepty.strefapoz.pl/demo
Jesteś zainteresowany wdrożeniem rozwiązania w swojej placówce?
Oferujemy darmowy dostęp do narzędzia do 100 zamówień składanych miesięcznie.
Skontaktuj się z nami aby uzyskać dostęp do usługi.

Zadzwoń lub wyślij SMS: