NowośćOferta na wsparcie realizacji programu ChUKSprawdź, jak możemy Ci pomóc!
Newsy Opieka koordynowana

Wdrożenie OK w POZ oczami pacjentów

  • 21 października 2024
  • czas czytania 4 min
Wdrożenie OK w POZ oczami pacjentów

Aby zobaczyć pełną treść tego postu, proszę zaloguj się.

Logowanie i rejestracja są bezpłatne.

Jeśli nie masz jeszcze konta, możesz się zarejestrować tutaj.

Konferencja prasowa w PAP zorganizowana przez Fundację My Pacjenci w dniu 11 października 2024 roku podsumowała 2 lata wdrożenia opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej, oczami pacjentów.

Przyczynkiem do spotkania było badania wykonane przez Fundację, w którym ponad 900 pacjentów objętych opieką koordynowaną miało szansę wypowiedzieć się w zakresie jakości uzyskanej opieki, dostępu do badań, a także współpracy z koordynatorem. Jest to pierwsze tego typu badanie przeprowadzone w Polsce.

Opieka koordynowana została wprowadzona po ponad 10 latach prac koncepcyjnych, współpracy wielu środowisk POZ oraz po pilotażu prowadzonym wspólnie z Bankiem Światowym (POZ Plus). Zmiany legislacyjne z 2022 roku pozwoliły na uruchomienie opieki nad pacjentami z najczęstszymi schorzeniami cywilizacyjnymi w bardziej kompleksowy sposób już na poziomie POZ.

Jak ta zmiana została przyjęta przez pacjentów?

W badaniu wzięli udział pacjenci reprezentujący różne grupy wiekowe, z przewagą chorych z województw wielkopolskiego, pomorskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Większość ankietowanych to osoby z chorobami kardiologicznymi, w drugiej kolejności z cukrzycą typu 2 i kolejno – endokrynologicznymi, pulmonologicznymi i nefrologicznymi.

Pacjenci zgłosili, że ich potrzeby w toku przygotowania Indywidualnego Planu Opieki Medycznej zostały uwzględnione (wszystkie – 78%, prawie wszystkie 16%). 40% respondentów miało wykonane badanie Holter RR, 32% badanie Holter EKG, a 30% echo serca. Ekstremalnemu skróceniu uległ czas oczekiwania na te badania. Fundacja zestawiła dane z opieki koordynowanej z danymi dostępnymi z analiz oczekiwania na badania w ramach klasycznej ścieżki opieki w AOS. I tak: czas oczekiwania na Holter RR to 16 tygodni w AOS względem 2,5 tygodnia w opiece koordynowanej w POZ; ECHO serca to 13 tygodni względem 3. Najbardziej spektakularnie wygląda skrócenie dostępu do biopsji tarczycy: względem 22 tygodni w AOS – czas w OK wynosi 3,4 tygodnia.

image
źródło: raport z badania ankietowego „Opieka koordynowana w POZ"

 

Nie dziwi zatem wysoka ocena całości opieki koordynowanej, ale też jej poszczególnych elementów. 80% pacjentów poleciłoby ten model opieki swoim bliskim.
W toku konferencji prasowej przedstawiciel Rzecznika Praw Pacjenta powiedział, iż poprawa dostępności i skrócenie czasu opieki są możliwe w systemie publicznym i gdy pytać faktycznie korzystających z tych rozwiązań pacjentów – są oni z tej opieki medycznej zadowoleni.

Przedstawiciele instytucji i podmiotów wdrażających opiekę koordynowaną podkreślali, jak ważne jest, aby utrzymać kierunek zmian i zapewnić środków finansowych na realizację OK. Ma to szczególne znaczenie jesienią 2024 roku – gdy widzimy trudności finansowe wybranych oddziałów NFZ, które częściowo redukują kwoty dedykowane na budżety opieki koordynowanej w POZ. Jednocześnie jednak trzeba obiektywnie stwierdzić, iż istotne kwoty są zamrożone w placówkach, które podpisały umowy na realizację OK, ale faktycznie jeszcze OK nie realizują. Nadwykonania względem niedowykonań to 20 mln do 140 mln – mówił o tym przedstawiciel NFZ, Maciej Karaszewski. Podkreślał, że środków na OK nie powinno zabraknąć.

Reprezentujący Porozumienie Zielonogórskie lek. Tomasz Zieliński podkreślał, jak ważne jest utrzymanie trwałości finansowania. Z jednej strony powoli to rekrutować kolejne podmioty POZ do programu OK, z drugiej – już teraz realizujący świadczenia będą mogli obejmować nimi kolejnych swoich pacjentów.

Wszyscy zebrani podkreślali, iż opieka koordynowana jest faktycznym, realnym procesem odwracania piramidy świadczeń. Mamy więc już takie rozwiązanie w systemie. Ważne, by wspierać jego rozwój.

Realizacja modelu opieki koordynowanej jest dobrowolna. Jest to jednocześnie siła tego rozwiązania, ale także i jego słabość – propagacja zależy od działania środowiska medycznego, nie jest wymuszana legislacyjnie. W toku dyskusji pojawiły się wśród dziennikarzy głosy, czy tak dobry model nie powinien być obowiązkowy. Paneliści wskazali jednak, iż model już teraz wdrażany jest z sukcesem, w samym pierwszym półroczu 2024 roku wykonano więcej Indywidualnych Planów Opieki Medycznej dla pacjentów w OK niż w całym 2023 roku. Placówki należy wspierać, edukować personel i pomagać w nawiązywaniu współpracy ze specjalistami dziedzinowymi – mówili o tym prawie wszyscy paneliści.


Po stronie POZ wciąż jest wiele do zrobienia, ale badanie wykonane przez Fundację My Pacjenci pokazuje jednoznaczne wsparcie pacjentów dla tego typu opieki. Blisko pacjenta, z zaufanym lekarzem i zespołem POZ.

O autorze

Redaktor naczelny

Aleksander Biesiada, lekarz specjalista medycyny rodzinnej, absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, członek Zespołu ds. wdrożenia opieki koordynowanej Ministra Zdrowia, prezes Wydawnictwa Interaktywnego Medutools - firmy z pogranicza nowych technologii informatycznych, edukacji i medycyny. Przewodniczący sekcji opieki wspierającej i leczenia bólu Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Autor publikacji naukowych, rozdziałów podręczników medycznych oraz wystąpień konferencyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień mHealht, eHealth, opieki paliatywnej i podstawowej opieki zdrowotnej. Autor dwóch blogów tematycznych dla pacjentów i ich rodzin (lekarzrodzinny.blog i mistrzpolikarp.pl). W okresie od 2012 roku doradza w licznych projektach informatycznych w medycynie, zwłaszcza na etapie seed i pre-seed, w tym finansowanych ze środków UE lub na etapie pozyskiwania funduszy.

Dodaj komentarz